Hem : Produkter : Komponenter : Processorer : AMD
AMD Dual Edition - AMD Ryzen 9 9950X3D2 - 4.3 GHz - 16-core - 32 trådar - 192 MB cache - Socket AM5 - OEM
Information
132 i lager
TillverkareAMD
Artnr
100-000001978
EAN
4251538820844
| Allmänt |
| Produkttyp | Processor |
| Processor |
| Typ / Formfaktor | AMD Ryzen 9 9950X3D2 |
| Antal kärnor | 16-core |
| Antal trådar | 32 trådar |
| Cache | 192 MB |
| Cacheminnesinformation | L3 - 192 MB L2 - 16 MB L1 - 1280 KB |
| Antal processorer | 1 |
| Klockfrekvens | 4.3 GHz |
| Max. turbohastighet | 5.6 GHz |
| Kompatibel processorsockel | Socket AM5 |
| Tillverkningsprocess | 4 nm |
| Termisk avledningseffekt | 200 W |
| Temperaturspecifikation | 95 °C |
| PCI-expressrevision | 5.0 |
| PCI-expressbanor antal | 28 |
| Arkitekturegenskaper | Dual AMD 3D V-Cache technology, Zen 5-kärnarkitektur, AMD Simultaneous Multithreading (SMT), AMD EXPO Technology, AMD Precision Boost 2-teknik, AMD Ryzen Master Utility, Säker omstart, Windows Device Guard, Supervisor Mode Execution Prevention (SMEP), Guest Mode Execution Trap (GMET), virtualiseringsbaserad säkerhet (VBS), Firmware TPM, AMD-V (SVM), AMD AVIC (Interrupt Virtualization), AMD-Vi (I/O MMU Virtualization), Second Level Address Translation (SLAT), AES New Instructions (AES-NI), AMD Enhanced Virus Protection (NX bit), AMD Shadow Stack |
| Integrerad grafik |
| Typ | Radeon Graphics |
| Basfrekvens | 2200 MHz |
| Diverse |
| Förpackningstyp | OEM/magasin |
|