| Allmänt |
| Typ av produkt | Notebook |
| Operativsystem | Apple macOS Tahoe 26 |
| EU:s datalagar | Https://regulatoryinfo.apple.com/eudataact |
| Processor / Chipuppsättning |
| CPU | Apple A18 Pro |
| Antal kärnor | 6-core |
| Prestandakärnor | 2 |
| Effektiva kärnor | 4 |
| Funktioner | Maskinvaruaccelererad ray tracing, 60 GB/s minnesbandbredd |
| Neural processor enhet (NPU) |
| Neural Processor Unit (NPU) | 16-core Neural Engine |
| Minne |
| RAM | 8 GB (enhetligt minne) |
| Lagring |
| Huvudlager | 256 GB SSD integrerad |
| Display |
| Typ | 13" - IPS |
| Upplösning | 2408 x 1506 |
| Bredskärm | Ja |
| Pixeldensitet (ppi) | 219 |
| Ljusstyrka för bild | 500 cd/m² |
| Färgstöd | 1 miljard färger |
| Egenskaper | Zoom, HDR10-kompatibel, HLG-gamma, Liquid Retina-skärm, Dolby Vision, HDR10+, HDR-kompatibel, sRGB-färg, 3.6 miljoner pixlar |
| Namn tangentbord | Apple Magic Keyboard |
| Ljud & Video |
| Grafikprocessor | Apple A18 Pro 5-core |
| Max antal skärmar som stöds | 1 extern(a) skärm(ar) |
| Egenskaper för videosystem | Maskinvaruaccelerad H.264, HEVC, ProRes och ProRes RAW, videoavkodningsmotor, ProRes kodnings- och avkodningsmotor, videokodningsmotor, AV1-avkodning |
| Kamera | Ja - 1080p |
| Kameraegenskaper | Avancerad bildsignalprocessor (ISP), FaceTime 1080p HD-kamera |
| Ljud | Två diskanthögtalare, 2 strålande mikrofonarray |
| Standarder som följs | Dolby Digital Plus, Dolby Atmos, Dolby Digital |
| Ljudfunktioner | Utdata: stöd för spatialt ljud; Inmatning: röstisoleringsläge, mikrofonläge med brett spektrum, förbättrad tydlighet för röster |
| Inmatning |
| Typ | Tangentbord, multi-touch styrplatta |
| Tangentbordslayout | Svenska/finska |
| Egenskaper | Multi-Touch Gesture Recognition, precis muskontroll |
| Kommunikation |
| Trådlös | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 6.0 |
| Batteri |
| Teknik | Litiumjon |
| Kapacitet | 36.5 Wh |
| Körtid | Upp till 16 timmar |
| Batteridriftstid | Videouppspelning: upp till 16 timme/timmar Webbläsning över Wi-Fi: upp till 11 timme/timmar |
| Anslutningar & Utökning |
| Gränssnittsdetaljer | USB-C (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (laddar) USB-C 2.0 (laddar) Hörlursingång |
| Programvara |
| Medföljande programvara | Apple iMovie, Apple Safari, Apple GarageBand, Photo Booth, Apple Time Machine, Apple FaceTime, Apple Preview, Post, Kartor, Foton, Påminnelser, App Store, Musik, Kontakter, Aktier, Anteckningar, Väder, Kalender, Apple AirDrop, Siri, Messages, Apple Keynote, Apple Pages, Apple Numbers, News, Games, Voice Memos, Podcasts, Home, Apple TV, Find My, Apple Books, Apple Shortcuts, Apple QuickTime Player, Apple Freeform, iPhone spegling, Tips, Passwords, Journal, Phone |
| Apple Intelligens | Ja |
| Diverse |
| Färg | Silver |
| Lådmaterial | Aluminium |
| Egenskaper | VoiceOver-skärmbildsläsare, PVC-fri, Voice Control, Closed Captions, Switch Control, High Bit Rate 3 (HBR3), realtidsundertexter, tillgänglighetsläsare, personlig röst, levande tal |
| Inkluderade tillbehör | USB-C laddningskabel (1.5 m) |
| Medföljande kablar | USB-C laddningskabel |
| Specifik absorptionshastighet (SAR) | 0.29 W/kg (body) 0.29 W/kg (lem) |
| Mått och vikt |
| Dimensioner (BxDxH) | 29.75 cm x 20.64 cm x 1.27 cm |
| Vikt | 1.23 kg |
| Hållbarhetsinformation |
| EPEAT-kompatibel | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR-certifierad | Ja |
| Koldioxidavtryck | 103 kg koldioxidutsläpp |
| Sällsynta jordartsmetaller | 100 % återvunna sällsynta jordartsmetaller i alla magneter |
| Återvunnet innehåll i produkten | 60 % - återvunna material |
| Återvunnet innehåll i förpackningen | 100 % - återvunnen fiber |
| Tillverkarens garanti |
| Service och support | Begränsad garanti - 1 år Tekniskt stöd - telefonrådgivning - 90 dagar |
| Miljöparametrar |
| Min temperatur vid drift | 10 °C |
| Max temperatur vid drift | 35 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 0 - 90 % (icke-kondenserande) |
|