| Allmänt |
| Typ av enhet | Switch - 8 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Modell | Rackmonterbar 1U |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Portar | 8 x 10/100/1000Base-T + 2 x 1000Base-X SFP + 2 x 1 Gigabit/10 Gigabit SFP+ (upplänk/stackning) |
| Prestanda | Uppskjutningskapacitet: 60 Gbps Kapacitet: 44.6 Mpps Latens (1 Gbps): < 5 µs Latens (10 Gbps): < 3 µs |
| Kapacitet | Switchade virturlla gränssnitt (SVIs): 32 IPv4-routes: 1500 IPv4 värdtabell (ARP): 1024 IPv6-routes: 512 IPv6 värdtabelle (ND): 512 IGMP-grupper: 500 MLD-grupper: 500 ACL-poster (ingress/egress): 1024 VRF-instanser: 32 Paketets bufferstorlek: 1,5 MB |
| MAC Address Table Size | 16K poster |
| Jumbo Frame-support | 9000 byte |
| Max antal enheter i en stapel | 9 |
| Nätverksprotokoll | RIP-2, PBR (policy-based routing) |
| Protokoll för administration på distans | CLI, SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, RestAPI |
| Verifieringsmetod | RADIUS, HWTACACS |
| Funktioner | QoS, stöd för IPv6, sFlow, IRF Technology, BFD, DLDP-stöd, IPv4 och IPv6 dubbel bunt, MVR, MLD, IGMP snooping, portspegling, RRPP, Auto-MDI/MDIX-stöd, fläktlös |
| Standarder som följs | IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1ad, IEEE 802.1x, IEEE 802.1Q |
| Processor | 1 x ARM: 1.2 GHz |
| RAM | 1 GB SDRAM |
| Flash-minne | 512 MB |
| Expansion/Anslutning |
| Gränssnitt | 8 x 10/100/1000Base-T RJ-45 2 x 1000Base-X SFP 2 x 1/10GBase-X SFP+ upplänk/stackning 1 x konsol USB Type-C 1 x konsol RJ-45 1 x hantering RJ-45 nätverkshantering utanför band |
| Strömtillförsel |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 90-264 V |
| Energiförbrukning vid drift | 8 watt |
| Strömkonsumtionsställ med | 5 watt |
| Diverse |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Standarder som följs | UL 60950-1, EN 60825-1, EN 60825-2, IEC 60950-1, IEC 62368-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1, EN 62368-1/A11, FDA 21 CFR Subchapter J, RoHS, EMC 2004/108/EC, FCC CFR 47 Part 15 Class A, EN 61000-4-11:2004, ANSI C63.4-2009, EN 61000-3-3:2008, VCCI V-3/2012.04, EN 61000-3-2:2006+A1:2009+A2:2009, EN 61000-4-3:2006, EN 61000-4-4:2012, EN 61000-4-5:2006, EN 61000-4-6:2009, CISPR 22:2008 (internationellt) klass A, EN 55022:2010 Class A, EN 61000-4-29:2000, CISPR 24:2010, EN 300 386 V1.6.1, VCCI V-3/2013.04 Class A, EN55024, EN 300 386 |
| Lokalisering | Engelska / Europa |
| Programvara / Systemkrav |
| Medföljande programvara | HPE Intelligent Management Center |
| Dimensioner och vikt |
| Bredd | 26.6 cm |
| Djup | 16.1 cm |
| Höjd | 4.4 cm |
| Vikt | 1.1 kg |
| Tillverkarens garanti |
| Service och support | Begränsad garanti - livstid |
| Miljöparametrar |
| Min temperatur vid drift | -5 °C |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Luftfuktighet vid lagring | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
|