| Allmänt |
| Typ av enhet | Säkerhetsfunktion |
| Höjd (U-format) | 1U |
| Bredd | 43 cm |
| Djup | 46 cm |
| Höjd | 4.5 cm |
| Vikt | 7.4 kg |
| Nätverksfunktioner |
| Formfaktor | Kan monteras i rack |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Datalänkprotokoll | Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Nätverks/transportprotokoll | TCP/IP, HTTP, HTTPs, ICMP/IP, IPSec, UDP, DHCP, PPPoE, L2TP, PPTP |
| Nätverksprotokoll | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, statisk IP-routing, PBR (policy-based routing) |
| Protokoll för administration på distans | SNMP 2, SNMP 3, SSH, CLI |
| Prestanda | Brandväggens genomströmningshastighet: 30 Gbps Hotskyddsgenomströmning: 24 Gbps Applikationskapacitet: 24 Gbps IPS-genomströmning: 24 Gbps Genomströmning av skadlig programvara: 24 Gbps TLS/SSL-inspektion och genomströmningsdekryptering: 8 Gbps Anslutningshastighet: 240.000 anslutningar per sekund |
| Kapacitet | Maximalt antal åtkomstpunkter: 512 Virtuella gränssnitt (VLAN): 512 SPI-anslutningar: 8000000 DPI-anslutningar: 5000000 TLS-anslutningar: 750000 VPN-tunnlar (site-to-site): 6000 IPSec VPN-klienter: 2000 (max. 4000) SSL VPN-licenser (maximalt): 2 (max. 1500) |
| Funktioner | Support för SD-WAN, URL-filtrering, VPN-stöd, intrångsförebyggande system (IPS), Real-Time Deep Memory Inspection (RTDMI), Reassembly-Free Deep Packet Inspection (RFDPI), Stateful Packet Inspection (SPI), skydd mot DDos-attacker, DNS proxy, skydd mot skadlig programvara, webbhotskydd, bandbreddskontroll, Jumbo Frames-support, NAT-stöd, VLAN trunking, Quality of Service (QoS), belastningsutjämning, PAT-stöd, Dead Peer Detection (DPD), DHCP-server, DHCP-relä, stöd för IPv6, IPv4-support, Zero-touch provisioning (ZTP), NetFlow, IPFIX, portspegling, antivirusskydd, stöd för CAC-läsare (Common Access Card), DSCP Marking, Stateful switchover (SSO), 2 fläktar, ingående paketinspektion (DPI) |
| Krypteringsalgoritm | DES, Tredubbel DES, SHA-1, 128-bitars AES, 192-bitars AES, 256 bitars AES, MD5, ISAKMP, IKE, TLS 1.3 |
| Verifieringsmetod | LDAP, RADIUS, TACACS+, XAUTH-autentisering |
| Standarder som följs | IEEE 802.3 |
| IP-telefoni |
| VoIP-protokoll | SIP, H.323 v3, H.323 v4, H.323 v1, H.323 v2, H.323 v5 |
| Funktioner för IP-telefoni | Stöd för VoIP gatekeeper, administrering av utgående bandbredd för VoIP |
| Expansion/Anslutning |
| Expansionskortplatser | 1 (totalt)/ 1 (ledig) x expansionskortplats |
| Gränssnitt | 24 x 1000Base-T - RJ-45 8 x 1/2.5/5/10 Gigabit Ethernet - SFP+ 2 x USB - Type A 1 x konsol - RJ-45 1 x administration - RJ-45 |
| Diverse |
| Standarder som följs | FCC klass A-certifierad, ICES Class A, EMC, LVD, RoHS, UL, cUL, ANATEL, WEEE, REACH, SCIP, RCM, VCCI Class A, BSMI, CB, KCC, MSIP, MTCTE, TEC, USGv6, IPv6 |
| Strömtillförsel |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Installerat antal | 1 |
| Max antal som stöds | 2 |
| Redundant ström | Tillval |
| Nätspänning | AC 100-240 V (50 - 60 Hz) |
| Programvara / Systemkrav |
| Medföljande OS | SonicOS 8.0 |
| Mått och vikt (brutto) |
| Emballagets bredd | 69.5 cm |
| Emballagets djup | 59.5 cm |
| Emballagets höjd | 21 cm |
| Emballagets vikt | 13.2 kg |
| Miljöparametrar |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
|