| Allmänt |
| Typ av enhet | Trådlös router |
| Modell | Skrivbordsmodell |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten, trådlös |
| Datalänkprotokoll | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Frekvensband | 2,4 GHz/5GHz |
| Prestanda | Maximal datahastighet (2,4 GHz): 1,15 Gbps Maximal datahastighet (5 GHz): 4,8 Gbit/s Genomströmning i SPI-brandvägg: 2 Gbps Genomströmningshastighet för VPN: 300 Mbps |
| Kapacitet | SSIDs total: 8 Samtidiga TCP-sessioner: 20000 Gateway till gateway IPSec VPN-tunnlar: 3 VPN fjärrtunnlar: 5 VLAN-gränssnitt: 4 |
| Nätverks/transportprotokoll | DHCP, PPPoE, DDNS |
| Krypteringsalgoritm | WPA2-Personal, WPA3-Personal, IKEv2 |
| Wi-Fi-betyg | AX6000 |
| Funktioner | MU-MIMO-teknik, skydd mot skadlig programvara, intrångsblockering, blockering av mörka webben, skydd mot e-postbedrägerier, anti-phishingskydd, annonsblockering, VPN-proxyblockering, trafikhantering, GeoIP, site-site IPsec VPN, Smart Mesh-teknik, trådlöst bryggläge, NAT-stöd, DHCP-server, DHCP-relä, VLAN-segmentering, Guest Network, IPTV-support, fast programvara kan uppdateras, aktivitetslogg, auto-uplink (auto MDI/MDI-X) |
| Standarder som följs | IEEE 802.11r, IEEE 802.11k, IEEE 802.11v, FCC, BSMI |
| Processor | 2 GHz |
| RAM | 1 GB |
| Flash-minne | 512 MB |
| Statusindikatorer | Status |
| Expansion/Anslutning |
| Gränssnitt | WAN: 1 x 2.5GBase-T - RJ-45 LAN: 1 x 2.5GBase-T - RJ-45 LAN: 4 x 100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 |
| Antenn |
| Antenn | Inbyggd |
| Antal antenner | 4 |
| Strömtillförsel |
| Nätdel | Extern strömadapter |
| Energiförbrukning vid drift | 31 Watt |
| Dimensioner och vikt |
| Bredd | 6.5 cm |
| Djup | 16.17 cm |
| Höjd | 22.9 cm |
| Vikt | 707 g |
| Mått och vikt (brutto) |
| Emballagets bredd | 25.9 cm |
| Emballagets djup | 26.6 cm |
| Emballagets höjd | 7.3 cm |
| Emballagets vikt | 1.47 kg |
| Miljöparametrar |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
|